کتاب نادیا

اثر آندره برتون از انتشارات افق - مترجم: کاوه میرعباسی-عاشقانه ها

رمان «نادیا» یکی از مشهورترین کارهای جنبش سورئالیستی فرانسه‌ و دومین رمان منتشر شده از «آندره برتون» محسوب میشود. این رمان در سال ۱۹۲۸ منشتر شده‌است. رمان با یک سئوال شروع می‌شود «من کی هستم؟» این رمان براساس تعاملاتی که «برتون»، با یک زن جوان به نام «نادیا» در طی ده روز داشته‌، شکل گرفته و از این لحاظ به نوعی یک شبه خودنگاری، از ارتباط «برتون» با یکی از بیماران روانی «پی‌یر ژانت» محسوب میشود. ساختار غیرخطی کتاب، در بعضی از قسمتها شامل اشاراتی، به بعضی از دیگر هنرمندان سورئال پاریس، مثل «لوئی آراگون» میشود، و از این لحاظ به سوی واقعیت میل میکند. آخرین خط کتاب، شامل عنوانی برای کنسرت فلوت «پی‌یر بلوز» است


خرید کتاب نادیا
جستجوی کتاب نادیا در گودریدز

معرفی کتاب نادیا از نگاه کاربران
انتظار خیلی بیشتری ازش داشتم ولی زیاد باب سلیقه ادبیاتیم نبود..

مشاهده لینک اصلی
@ زیبایی متلاشی خواهد شد یا نخواهد بود @

مشاهده لینک اصلی
نادیا اغلب به عنوان یک داستان عشق سورئالیستی به شمار می رود اما تمرکز واقعی بر پاریس و نادیا است. قسمت اول کتاب ترکیبی از نظریه، شایعات سورئالیست، داستان پشت، برتونا، رویاها و گشت و گذار در پاریس است. برای برتون، سورئالیست اختصاص داده شده، حوادث و اتفاقات بسیار شبیه نوشتن خودکار است؛ آنها حوادثی هستند که محدودیت های منطق و ادراک سنتی را کنار می گذارند و خود به خود ایجاد ارتباط های جدید و غیر منتظره ای می کنند. Breton به طور کامل توسط چشم Nadja چشمگیر؛ برای آنچه می توانند منعکس یا ناشناخته، انگیزه های مبهم باشند. از سوی دیگر، W. G. Sebald اغلب از همپوشانی استفاده می کند تا نشان دهنده یک رابطه متقابل مخفی باشد. وقتی نادیا وارد داستان می شود، نویسنده تغییراتی را برای نوشتن خاطرات روزانه روزنامه ها آغاز می کند، به طوری که تاثیر جلسه آنها لحظه ای مستلزم فوری باشد. نادیا یک روح آزاد است که خودش را به عنوان \"درد در اندام\" توصیف می کند. متأسفانه او از لحاظ بالینی نمی تواند برای مدت طولانی در جهان غیر طبیعی زندگی کند و در نهایت متعهد به بهداشتی برای باقی مانده از زندگی او. برتون به رمان می پردازد و تاثیرات Nadja را بر زندگی و اندیشه اش تحلیل می کند

مشاهده لینک اصلی
آنچه نادیا اساسا به من نشان داد این بود که سورئالیسم یک باشگاه پسرانه است که علامت خارج از درب است که می گوید زنان خوش آمدید. شخصیت جذاب نادیا در ایبو برتونها گم شده است. او از این زن جوان برای مقاصد خودخواهانه استفاده می کند و پس از آن با او کنار می آید. او به یک آسایشگاه فرستاده می شود و او حتی از دیدن آن لذت نمی برد یا به او کمک می کند؛ زیرا (این یک خوب است ...) او موافق نیست که چگونه جامعه به مردم احترام می گذارد. به نظر میرسد بهانه ای برای من بیافتد و فراموش نکنید که Breton همسرش را داشت تا بتواند با نادیا فقیر انجام شود. آره، آره. من آن را می گیرم André Breton یکی از بنیانگذاران سورئالیسم است. و البته، نادیا نباید به عنوان یک زن دیده شود، بلکه به عنوان نمادی برای جنبش سوررئالیستی است. من این را همه قبل شنیده بودم، اما من نیز این رمان را خواندهایم و من صادقانه نمیفهمم. همچنین، چرا این رمان به عنوان داستان عشق سورئالیست به کار می رود؟ این یک داستان عاشقانه نیست مگر اینکه به معنی برتون بودن با خود و جنبش او باشد.

مشاهده لینک اصلی
آندره برتون یک دوش غواصی بود و این رمان این را اثبات می کند. با این حال، این کتاب به طور کامل با ارزش یا شایستگی نداشت. تصاویر خوب بود.

مشاهده لینک اصلی
من هنوز هیچ نظری ندارم چرا که من آن را به عنوان خوانده شده، که من آن را شنیدم، و چگونه آن را از چند TBR خالص زنده ماند. سورئالیسم برای من نیست!

مشاهده لینک اصلی
کتاب های مرتبط با - کتاب نادیا


 کتاب من او را دوست داشتم
 کتاب هر دو در نهایت می میرند
 کتاب عطش مبارزه - 1
 کتاب منهای عشق
 کتاب باورم کن
 کتاب یک پک